Wyposażenie moich akwariów
Akwaria są ustawine na stelażach spawanych z profili prostokątnych. Jeżeli chcesz znać więcej szczegółów i obejrzeć fragmenty stelaża pod akwaria 130 litrów, kliknij tutaj.
Filtry

Filtr podżwirowy - zdjęcieWe wszystkich akwariach stosuje podwójną filtrację. W każdym jest zastosowany filtr podżwirowy, który pełni funkcję filtra biologiczno - mechanicznego (choć jako mechaniczny działa dość słabo). Używam głowic PowerHead 402 wraz z koszyczkami, lecz zamiast oryginalnych wkładów używam gąbek od filtrów FAT 4 AquaEl-a. Gąbki jest to chyba jedyny wyrób AquaEl-a, który da się używać (co do filtrów firmy AuaEl mam bardzo smutne oraz kosztowne doświadczenia i nikomu nie radzę ich kupować). Głowice PowerHead można ustawiać na wypompowywanie wody spod żwiru, lub tłoczenie wody pod żwir, tylko że przy tłoczeniu wody pod żwir głowica pobiera wodę przez otwory znajdujące się w jej tylnej części. Po wielu próbach, doszedłem do wniosku że najlepiej jest jak głowica wypompowywuje Filtr podżwirowy - schematwodę spod żwiru i tłoczy ją do gąbki. Na rysunku po lewej stronie jest schemat jak działają moje filtry podżwirowe. Pod żwirem są kratki Hagena, chociaż ostatnio udało mi się kupić podobne kratki AquaSzuta. Mimo nieco gorszego wykonania mają bardzo cenną zaletę - są znacznie tańsze. Kratki zabezpieczają mi jednocześnie spód akwariów przed kamieniami, których w moich akwariach jest dość dużo. Ostatnio robiłem reorganizację akwariów i między innymi wymieniałem żwir. Po przeszło rocznym użytkowaniu w kratkach było w niektórych miejscach trochę mułu, który jednak nie powodował złej pracy całego systemu. Tak że każdemu polecam podobne rozwiązanie ze względu na jego skuteczność i znaczne ułatwienie utrzymania akwarium w prawidłowym stanie. Nie zauważyłem aby filtry podżwirowe miały zły wpływ na rośliny, mnie rosną bardzo dobrze.
Poza tym w każdym akwarium stosuje drugi rodzaj filtrów. Filtr mechaniczny W akwariach 130 litrów z Malawi i Afryką są mechaniczne filtry z głowicami PowerHead 402, koszyczkami i oczywiście gąbkami od filtrów AquaEl-a FAT 4 (zdjęcie z prawej strony) z włączonym napowietrzaniem. Ponieważ rybuchny z Malawi lubią prądy wodne, głowice są ustawine na maksymalny przepływ i dość często gąbki trzeba myć. W Ameryce (130 litrów) od około 3 miesięcy chodzi filtr Fluval 104 (w nowej wersji) i jestem z niego bardzo zadowolony (jednak w innych akwariach raczej ich nie zastosuje, bo trochę boję się tych wszystkich węzy poza akwarium - mieszkam na piątym piętrze...). Wkłady w nim to gąbki, pasek maty filracyjnej (od klimatyzatorów) i oryginalne krążki ceramiczne. W Malawi (300 litrów) AquaClear 500 w którym jest gąbka, keramzyt (bardzo dobry pomysł z listy pl-rec-akwarium, którą każdemu polecam - www.newsgate.pl ), oraz żwirek amonowy. W pięćdziesiątce (gdzie także jest filtr podżwirowy, tylko z małą gąbką od filtru AquaEl-a FAT 0) i trzydziestkach (gdzie nie ma żwiru no i w związku z tym filtrów podżwirowych) zastosowałem filtry AquaClear 200 (z gąbkami od jakiegoś FAT-a zewnętrznego). W kotnikach, które mają po piętnaście litrów zastosowałem FAT-y 0, jednak z innymi gąbkami. FAT-y 0 w najbliższym czasie z pewnością wymienię, najprawdopodobniej na AquaClear 100 lub 150. Używam także lampy UV.
Oświetlenie

Akwaria oświellam świetlówkami firmy Narva, które według mnie mają bardzo dobre parametry. We wszystkich akwariach są po dwie świetlówki. W akwariach 130 litrów - 30 Watt, w 300 litrach - 58 Watt (planowane). W Malawi i Afryce po jednej Oceanic Nature i Oceanic Light, w SA 2 sztuki Oceanic Light. Świetlówki Narvy są zdecydowanie trwalsze od AquaGlo czy PowerGlo i znacznie tańsze. Moim zdaniem Malawi w porównaniu z oświetleniem PowerGlo + AquaGlo prezentuje się znacznie lepiej. Cłe oświetlenie sterowane jest zegarem elektronicznym.

Grzałki

Preferuje grzałki firmy Hydor (choć i Tetry też używam) ponieważ mają bardzo dobrze widoczną skalę termostatu i regulację co 0,5 stopnia. W małych akwariach używam sprawdzonych i poczciwych grzałek firmy Skalar. Z tego co wiem to tylko Skalar robi grzalki z termostatem 25 Watt. Dla tych co lubią zmiany temperatury w cyklu dobowym są one znakomite, ponieważ chyba w związku z tym, że mają regulatory przy wtyczce, temperatura w dzień i w nocy różni się o 1 - 2 stopnie.

Poprzednia strona